وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم پای کار دانش بنیان ها آمد

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم پای کار دانش بنیان ها آمد

به همت مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران(منتا) اولین شتابدهنده غیرمتمرکز کسب و کارهای دانش بنیان به نام اتفاق و اولین استارت آپ استودیو حوزه تعاون ملقب به کوآپ افتتاح شدند.

در این مراسم مهندس مهدی مسکنی معاون امور تعاون، دکتر جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی، دکتر پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت، عبدالله دارابی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز، دکتر مقصودی مشاور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و دکتر شیخ حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون حضور داشتند.

شایان ذکر است فرآیند شتابدهی در اکوسیستم نوآوری به طور متمرکز و مبتنی بر سرمایه شکل می‌گیرد و کسب و کارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها برای زیست در این اکوسیستم مجبور به رقابت در جذب سرمایه هستند‌‌. این فرآیند با طبیعت مبتنی بر همکاری تعاون ناسازگاری ذاتی دارد. مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران 《منتا》به منظور شکل دادن به اکوسیستم نوآورانه تعاون، اقدام به طراحی نخستین شتاب‌دهنده غیرمتمرکز کسب‌وکارهای تعاون بنیان 《اتفاق》نموده است. فرآیند شتاب‌دهی در اتفاق غیرمتمرکز، مبتنی بر کنش جمعی و تکنولوژی‌های اجتماعی و بومی است و از سه گام اساسی تربیت کنشگر اجتماعی تعاون، ساخت هسته‌های نوآور تعاون و شتابدهی کسب و کارهای تعاون بنیان، تشکیل می‌شود‌.

کوآپ استودیو (Co-up studio) سازمانی است که ایده‌های نوآورانه و خلاقانه در حوزۀ تعاون را با همراهی تیم‌های متخصص، تبدیل به کسب‌وکارهای موفق می‌کند. این سازمان با استفاده از ابزارهای فناوری مالی (فین‌تک‌ها) از ایده‌ها پشتیبانی می‌کند. کوآپ استودیو از ابتدایی‌ترین مرحلۀ شکل‌گیری ایده تا موفقیت نهایی آن، از حمایت تیم دست بر نمی‌دارند به این ترتیب، تمایز آن‌ها با شتابدهنده‌ها و مراکز رشد پدیدار می‌شود. علاوه بر این، کوآپ استودیو با محور قراردادن همۀ ذی‌نفعان، برخلاف استارتاپ استودیوها متعارف، جامعۀ هدف خود را پلتفرم‌های تعاونی قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *