هفته‌ی گذشته در چهارمین شنبه‌ی نوآوری دوره‌ی دوم، با کارشناسان حوزه‌ی تعاون و زیست‌بوم نوآوری درباره‌ی فعالیت استارتاپ‌ها به شکل تعاونی به گفتگو نشستیم.

در آغاز این جلسه علیقلی حیدری رییس انجمن علمی تعاون ایران، ضمن اظهار امیدواری در جهت اصلاح قوانین تعاون و برداشته شدن موانع این حوزه در آینده نزدیک، نوآوری در بخش تعاون بسیار مورد نیاز دانسته و گفت که علت عدم دستیابی تعاون به اهداف خود، نبود نوآوری است.

پس از حیدری موضوع صحبت را حسام زندحسامی معاون توسعه اکوسیستم نوآوری گروه عطار این‌ گونه ادامه داد که مشکل اصلی استارتاپ‌ها، تیم است و تعاونی کردن تیم‌های شکل نگرفته کاری مشکل است و حتی تعاونی‌های بزرگ هم در ایران موفق نبوده‌اند که بخواهیم آن را به حوزه استارتاپی نیز تعمیم بدهیم.

در ادامه حسام عزت‌آبادی‌پور در موافقت با دیگر مهمانان درباره نیاز مبرم به اصلاح قوانین، افزود: تا زمانی که اصلاحاتی در قوانین صورت نگیرد استارتاپ و تعاونی همخوانی ندارند و پس از اصلاحات باید این موضوع، یعنی همخوانی استارتاپ و تعاون را مجدد بررسی کرد. در انتها این پژوهشگر حوزه تعاون اضافه کرد که اگر سهم تعاون در اقتصاد بزرگ شود، جذابیت به خودی خود در این حوزه ایجاد می‌شود.

هم‌چنین مدیر عامل ۱۰۰استارتاپ، علی سدیفی درباره موضوع بررسی مدل تشکیل، فعالیت و خروج استارتاپ‌ها به صورت تعاونی با بیان این که پس از اصلاح قوانین و روند فعالیت تعاونی‌ها، این همخوانی برای استارتاپ‌هایی که می‌خواهند شروع به فعالیت کنند می‌تواند بررسی شود، اظهار داشت که اما استارتاپ‌های قدیمی در این همخوانی جایی ندارند.

این جلسه با صحبت‌های چالشی و نقد ایده‌ی اصلی جلسه همراه بود که در ادامه‌ی همین پست می‌توانید فیلم کامل برنامه را ببینید.

حتما دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.