مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران «منتا» به طور هم‌زمان در ۱۱ استان افتتاح شدند. دیروز ۷ دی ماه، آیین گشایش منتا با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آقای شریعتمداری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، آقای ستاری، معاونت تعاون وزارت، محمد کبیری، روسای کمیسیون‌های اقتصادی و اجتماعی مجلس، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت، رییس جهاد دانشگاهی، حمیدرضا طیبی و فعالان تعاون و زیست‌بوم نوآوری برگزار شد.

 

اعتبار به تعاونی‌های دانش‌بنیان اختصاص می‌یابد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با اشاره به اصل ۴۳ قانون اساسی گفت: در مسائلی مانند خصوصی‌سازی نیز باید تعاونی‌های کشور را در اولویت قرار داد.

محمد شریعتمداری تصریح کرد: اختصاص یک خط اعتباری ویژه برای تعاونی‌های دانش‌بنیان و تخصیص ۳٠ میلیارد تومان برای مراکز نوآوری استانی و مرکز نوآوری منتا، نیز یک خبر خوش در این زمینه است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ممکن شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در این مراسم، گفت: توسعه بخش تعاون در کشور به فرهنگ سازی نیاز دارد. اقتصاد دانش بنیان هم فرهنگ جدیدی است که به کشور تزریق شده است.سورنا ستاری با تاکید بر اینکه توسعه نتیجه یک فرهنگ است، افزود: باید فرهنگ و دیدگاه‌ها تغییر کند تا توسعه اتفاق بیفتد.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه بخش تعاون کشور نیز به همین تغییر نگاه نیاز دارد، تاکید کرد: باید فرصتی برای تبلور خلاقیت و ایده های نوجوانان در تعاونی‌ها ایجاد شود و مبتکران و نخبگان با ایجاد مراکز نوآوری و با کمک ایده‌های فناورانه‌ی خود، به توسعه این بخش کمک کنند.

در این آیین مراکز نوآوری و توسعه تعاون در ۱۰ استان آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، فارس، قم، کردستان، کرمان، مازندران، هرمزگان و همدان افتتاح شدند.