رونمایی از طرح‌های تامین مالی نوین مسکن با حضور نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی و محمد کبیری در منتا

آیین رونمایی از طرح‌های تامین مالی نوین مسکن با حضور امیرحسین قاضی‌زاده، نایب‌رییس مجلس و محمد کبیری، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در منتا برگزار شد.
در این آیین کبیری مشکل اصلی تعاونی‌های مسکن را عدم پرداخت حق عضویت برخی از اعضا دانست و گفت: «این موضوع موجب طولانی شدن اجرای پروژه‌ها می‌شود. برای رفع این مساله معاونت امور تعاون با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، دو طرح پیشنهاد و برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای آنها را انجام داده است. در طرح پوشش مالی، بانک توسعه تعاون به تعاونی‌هایی که در پروژه خود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند اما دچار مشکل تامین مالی اعضا شدند، خط اعتباری ارایه می‌دهد تا این پروژه‌ها به اتمام برسند. در طرح دیگری قرار است از بازار سرمایه و بورس استفاده شود و مسکن به بورس برده شود و با کمک این طرح، تحولی در رونق تعاونی مسکن ایجاد گردد.»

آقای قاضی‌زاده هم با تقدیر از عملکرد بخش تعاون گفت: «عملکرد بخش تعاون نشان می‌دهد هرجا به جوانان دانشمند اعتماد کردیم، تهدیدها را به فرصت تبدیل کردند و نتایج درخشانی آفریدند.» ایشان درخصوص تعاونی‌های مسکن و مشکلات آنها گفتند «تجربه نشان می‌دهد که تعاونی‌های مسکن مهر در گذشته موفق نبوده‌اند و حتی در مرحله‌ای افراد تصمیم گرفتند این تعاونی‌ها را دور بزنند و به صورت مستقیم با انبوه‌سازان قرارداد منعقد کنند.» ایشان با ابراز امیدواری به این دو طرح جدید، عدم تامین مالی مناسب، انتخاب افراد ناشایست و عدم شفافیت و نظارت را از جمله دلایلی دانستند که موجب ناکارآمدی تعاونی‌های مسکن مهر در گذشته شد و باید از آنها درس بگیریم.